Zdjęcia nieba telefonem
Astrofotografia z iPhone'em uda się z łatwością. Tutaj dowiesz się jaki sprzęt jest niezbędny oraz jakie ustawienia telefonu są optymalne.
7 minut czasu czytania | 18 lis 2021
Najważniejsze informacje w pigułce: Zdjęcia nieba telefonem
- Statyw i zdalny wyzwalacz do astrofotografii telefonem
- Wybierz aplikację aparatu z wszechstronnymi opcjami ustawień
- Astronomiczne punkty widokowe zapewniają najlepszy widok
- Przy pełni księżyca panują optymalne warunki oświetleniowe
- Wprowadź odpowiednie ustawienia aparatu
- Dla uzyskania najlepszego efektu na koniec poddać zdjęcia obróbce
-
Jak można robić zdjęcia nieba telefonem?
Możesz robić zdjęcia nieba telefonem, jeśli używasz statywu, zdalnego wyzwalacza i prawidłowych ustawień aparatu. Astrofotografia najlepiej udają się za pomocą długich naświetleń.
-
Jak długi powinien być czas naświetlania, aby zrobić fotografii gwiazd?
W przypadku robienia zdjęć nieba telefonem, czas naświetlania powinien wynosić od 20 do 30 sekund. Aby zapewnić ujęcia bez rozmycia, najlepiej używaj statywu i zdalnego wyzwalacza.
-
Jak wysokie powinny być wartości ISO do fotografii gwiazd
Do astrofotografii ze smartfonem wymagana jest wartość ISO wynosząca od 800 do 3200. Najlepiej jest wykonać zdjęcia próbne z wykorzystaniem różnych wartości ISO, a następnie kontynuować astrofotografię przy użyciu wartości dającej najlepszy efekt.
Wyposażenie i aplikacje
Przy pomocy właściwego osprzętu można całkiem łatwo robić zdjęcia nieba telefonem. Dzięki kilku akcesoriom i specjalnym aplikacjom, które zapewniają wymagane możliwości ustawienia dla aparatu w smartfonie, masz odpowiednie wyposażenie, aby uchwycić rozgwieżdżone niebo w nocy.
Statyw
Niezależnie od tego, jakiego modelu telefonu chcesz użyć do fotografowania gwiazd, potrzebny będzie Ci solidny statyw. Przez kilka sekund aparat musi być trzymany absolutnie nieruchomo, ponieważ nawet najmniejsze ruchy są później widoczne na zrobionych zdjęciach i wpływają na efekt końcowy.
Dlatego, jeśli chcesz robić zdjęcia nieba telefonem, najlepiej używać statywu. Do klasycznych statywów są teraz dopasowane uchwyty na smartfony, umożliwiające montaż swojego urządzenia, takiego jak aparat cyfrowy, aby robić zdjęcia gwiazd telefonem.
Wyposażenie umożliwiające zrobienie optymalnego zdjęcia nieba
Zdalny wyzwalacz
W celu wyeliminowania nawet najmniejszych drgań, poza statywem polecamy użycie zdalnego wyzwalacza . Ci mali pomocnicy umożliwiają np. połączenie poprzez Bluetooth i zapewniają, że nie trzeba dotykać telefonu podczas robienia zdjęć rozgwieżdżonego nieba. Bez takiego zdalnego spustu migawki trzeba by było przy każdym zdjęciu naciskać palcem spust kamery telefonu, a zdjęcie mogłoby zostać rozmyte już na początku naświetlenia.
Odkryj praktyczny wyzwalacz od Hama
Aplikacje
Obecnie istnieje więcej niż jedna aplikacja umożliwiająca robienie zdjęć nieba telefonem. Zasadniczo odpowiednie są wszystkie aplikacje do kamery w telefonie, które oferują jak najwięcej ustawień. Jeśli zainstalowana domyślnie aplikacja aparatu na Twoim smartfonie ma zbyt mało ustawień ręcznych, aby robić zdjęcia gwiazd telefonem, do smartfonów z systemem Android świetnie nadaje się przykładowo Open Camera
Jeśli chcesz robić zdjęcia gwiazd telefonem, dobrym wyborem będzie ProCamera wspaniała aplikacja kamery dostępna App Store, która zapewnia tryb ręczny i obsługuje nieskompresowany format zdjęć. Obydwie aplikacje oferują wszechstronne możliwości i dlatego poza astrofotografią doskonale nadają się również do wdrażania kreatywnych pomysłów na selfie lub tworzenia filmów poklatkowych.
Jak zrobić optymalne zdjęcia
Wyposażenie ze statywem, zdalnym wyzwalaczem a wszechstronna aplikacja aparatu stanowi dobry punkt wyjścia do robienia zdjęć gwiazd telefonem. Aby zdjęcia udały się optymalnie, ważne są jednak właściwe ustawienia aparatu.
Optymalne ustawienia aparatu
- Wybierz długi czas naświetlania około 20 - 30 sekund
- Użyj maksymalnego możliwego zoomu optycznego, bez zoomu cyfrowego
- Wyłącz autofokus, ustaw nieskończoną ostrość ręcznie
- Ustaw wartość ISO pomiędzy 800 a 3200
- Zrób zdjęcia w nieskompresowanym formacie RAW do późniejszej obróbki zdjęć
Czas i miejsce
Ponadto zależy to od tego, kiedy i gdzie robisz zdjęcia nieba telefonem. Im ciemniejsza noc, tym lepiej. Optymalne warunki dla ciemnej nocy występują w czasie nowiu, kiedy księżyc prawie nie odbija światła słonecznego. Światło to sprawia, że noce przy pełni księżyca są jasne, utrudniając tym samym widok rozgwieżdżonego nieba. Tak samo należy przebywać w jak najciemniejszym miejscu, w którym nie widać świateł miasta. Najlepszym widokiem do robienia zdjęć gwiazd telefonem są tzw. astronomiczne punkty widokowe, które są udostępniane publicznie. Krótkie przeszukanie internetu często pokazuje najlepsze z tego rodzaju punktów w Twojej okolicy. Alternatywnie, możesz użyć mapy świetlnej, aby zidentyfikować miejsca, w których sztuczne światło nie wywiera wpływu na widok nocnego nieba.
Astrofotografia iPhonem
Aplikacja aparatu iPhone'a nie oferuje domyślnie prawie żadnych opcji ustawień ręcznych do fotografii gwiazd. iPhone'y są wprawdzie wyposażone w specjalny tryb nocny, jednak umożliwia on jedynie dostosowanie czasu naświetlania. Dlatego, przy długim naświetleniu aparatu iPhone'a, nie można optymalnie sfotografować rozgwieżdżonego nieba.
Lepsze efekty uzyskasz z aplikacją ProCamera. Tutaj możesz dostosować inne parametry, takie jak wartość ISO i ostrość oraz dokładnie dostroić ustawienia. Aplikacja wyciąga maksimum możliwości z aparatów iPhone'a 11, 12 i 13.
Astrofotografia z Androidem
W przypadku smartfonów z systemem Android to, jakie ustawienia są możliwe w telefonie, aby robić zdjęcia nieba, zależy od danego producenta i modelu smartfona. Na przykład smartfony Sony dopuszczają niezwykle wiele ustawień, a Google Pixel 4a ma nawet własny tryb aparatu do astrofotografii.
Za pomocą alternatywnej aplikacji aparatu, takiej jak Open Camera można używać wymaganych opcji ustawień na każdym aktualnym telefonie z systemem Android i fotografować gwiazdy.
Obróbka
Dzięki narzędziom do edycji zdjęć, takim jak Snapseed, Adobe Lightroom czy Picsart, nadasz swoim ujęciom ostateczny szlif. Aplikacje te są dostępne zarówno dla systemu Android, jak i iOS. Nawet w darmowej wersji oferują pomocne narzędzia umożliwiające ustawianie jasności, kontrastu i nasycenia kolorów bezpośrednio w telefonie.
Czasochłonne edycje obrazów RAW możesz oczywiście również wykonywać na komputerze. W tym celu podłącz telefon do komputera i skopiuj zdjęcia nieba zrobione telefonem na twardy dysk. Do obróbki najlepiej nadają się programy takie jak Lightroom, Photoshop czy darmowy Gimp.